Mladý ječmen
Prášek pro míchání nápoje z mladého ječmene vzniká vylisováním, odstraněním vlákniny a následným mžikovým sušením ve sprejové sušičce, přitom pro spotřebitele je důležité, aby při zpracování nebyla překročena teplota 31°C a nápoj byl tak enzymaticky aktivní.
Na trhu se vyskytují ale dva rozdílné druhy produktů, ze kterých se míchá nápoj z ječmene. Druhým je prášek vzniklý méně náročným způsobem výroby a to jemným drcením sena, který pak obsahuje i vlákninu, která sice ve střevech zvyšuje čistící účinek, nevýhodou však je nižší stravitelnost, protože lidský organismus travní vlákninu dokonale nenaruší, na rozdíl od býložravců.
Příběh jeho tvůrce
Dr. Yoshihide Hagiwara se narodil v roce 1925 a své mládí prožil v radioaktivitou zamořené Hirošimě. V roce 1949 obhájil diplom ve farmakologii a v roce 1960 získal titul doktora medicíny. Stal se majitelem farmaceutické společnosti Yamashiro, Ltd., jednoho z největších výrobců léků v Japonsku. V té době intenzivně pracoval, málo spal, živil se hamburgery a při provádění experimentů se nakazil organickou rtutí, o jejíž toxicitě se tenkrát ještě nevědělo. Následkem toho mu vypadaly zuby, zešedivěly vlasy a ve 38 letech nebyl fyzicky ani duševně schopen dále řídit fungování společnosti.
Změnil tedy svůj jídelníček, začal studovat čínské byliny a při hledání vhodné stravy analyzoval veškeré zelené rostliny v Japonsku. Nakonec výběr zúžil na 150 druhů rostlin se zelenými listy. Z každé rostliny připravil šťávu, kterou pak testoval na sobě a svém týmu. Z testovaných rostlin obsahovaly nejpozoruhodnější aktivní složky mladé listy obilninových trav. Listy ječmene navíc nevykazovaly chuťové nedostatky jiných rostlin. Po svém uzdravení zaměřil Dr. Hagiwara výzkum na zelené listy ječmene a novým smyslem jeho života se stalo směrování lidí k léčebným potravinám.
Závěrem ještě jeho citát : "Přeháníme důraz na velkovýrobu a vynikající chuť jídla, příliš užíváme chemikálie a antibiotika, u velkovýroby potravin je pak nezbytné používání barviv a konzervantů kvůli prodloužení jejich životnosti na pultech obchodů. Nemohu se ubránit srovnání příběhu vlastního zdraví a života nás všech v moderním světě. Hledáme zdraví v syntetických léčivech, ale tato praxe vede k záhubě. Podle Hippokrata, otce lékařství, je třeba nemoc vyléčit přirozenou cestou, vlastní silou člověka a lékaři tomu jenom napomáhají."
Základní přednosti
Zelený nápoj z mladého ječmene při výše zmíněném technologickém zpracování extraktu je enzymaticky aktivní a obsahuje 20 známých enzymů. Jedním z nich je například superoxiddismutáza (SOD) likvidující volné radikály. Obsahuje biologicky aktivní fytolátky, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Má vyvážené složení vitamínů, minerálů a stopových prvků, které tak vytváří čistě přírodní "iontový" nápoj, zásadotvorný a dokonale vstřebatelný.
Ověření kvality produktu
Důležitá je čerstvost a živost zakoupeného prášku z ječmene, kterou si lze ověřit rozmícháním ve studené vodě, poté co necháme nápoj zhruba dvě hodiny odstát. Nápoj z prášku, který byl vytvořen lisováním a ne z drceného sena, si zachová sytě zelenou barvu a na dně se nevytvoří žádná sedlina. Po více hodinách je rozdíl ještě zřetelnější.
To, zda-li byl extrakt z ječmene vyroben opravdu tak, aby byl enzymaticky živý, se můžeme přesvědčit pomocí zalití prášku horkou vodou, kdy důkazem přítomnosti aktivních enzymů je to, že dosud tepelně nezpracovaná bílkovina se shlukne a vytvoří na hladině vysrážený povlak.